Anlaşmalı Boşanma Davası Nafaka

Eşlerin boşanma süreci içerisinde boşanmayı ilgilendiren tüm konularda uzlaşma içerisinde olması sonucu evlilik birliğini sonlandırmaları kavramı anlaşmalı boşanma olarak adlandırılmaktadır. Anlaşmalı boşanma gerçekleştiren çiftler, çocuğun velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi hususlarda hem fikir olduğu gibi nafaka konusunda da hem fikir olmak durumundadırlar. Anlaşmalı boşanma sürecinde tarafların nafaka talebinin olmaması ileriki dönemlide nafaka talep edilebilmesini engellememektedir.

Anlaşmalı boşanma sonucu evliliğin yasal olarak bitirilmesi sürecinde tarafların iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) konusunda bir taleplerinin olmaması ve bu durumu anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde beyan etmeleri ileriki dönemde iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) taleplerini etkilmemektedir. Anlaşmalı boşanma ile evliliğini sonlandıran bireylerden çocuğun velayetini alan taraf çocuğun velayetini almayan bireyden maddi ödeme gücü oranında iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) talep edebilmektedir.

İştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) bilindiği gibi çocuğun giderlerinin karşılanması adına verilen bir nafaka türüdür ve anlaşmalı boşanma davasından sonra da talep edilebilmektedir. Anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka talep edilebilir mi diye merak eden kişilerin bu süreçte nafaka davası açmaları gerekir.

Anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka davası açmak isteyen kişiler açısından yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Bu noktada boşanmadan sonra açılacak nafaka davası için hangi Aile Mahkemesine nafaka davası açılması gerektiği doğru tespit edilmelidir.

Kaynak: Anlaşmalı Boşanma Nafaka

Aşağıda boşanmadan sonra nafaka talebiyle ilgili sıklıkla merak edilen konular yer almaktadır.

anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka artırımı

anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka talebi

anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka davası

boşanmadan sonra nafaka davası zamanaşımı

anlaşmalı boşanmadan sonra iştirak nafakası

anlaşmalı boşanmadan sonra yoksulluk nafakası

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s