Boşanma Tanıma Tenfiz Davası Nedir Nasıl Açılır?

Yurtdışında yaşadığı dönem içerisinde bulunduğu ülke mahkemelerine açtığı boşanma davası sonucu evliliğini noktalayan bireylerin bu boşanma kararları Milletler arası Özel Hukuk’a göre ülkemizde tanınmamaktadır. Bu nedenle boşanma davası açarak yurtdışında evliliğini sonlandıran kişilerin Türkiye’de boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekir. Boşanma tanıma tenfiz davası yurtdışı mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma kararlarının ülkemizde tanınması ve tenfizine yönelik açılması gereken bir dava türüdür.

Boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması, yurtdışında boşanan kişilerin ülkemizde hala yasal olarak evli görünmelerine neden olmaktadır. Yani yabancı ülke mahkemesinde boşanan Türk vatandaşları boşanma tanıma tenfiz davası açmaması durumunda hala evli kabul edilir ve yeniden evlenmek istemesi durumunda bu evlilik gerçekleşmez.

Boşanma Tanıma Tenfiz Davası İle İlgili Merak Edilenler

Boşanma tanıma tenfiz davası açması gereken kişilerin bu süreçte merak ettiği bazı konular vardır. Boşanma tanıma tenfiz davası nerede açılır?, boşanma tanıma tenfizdavası ne kadar sürer?, boşanma tanıma tenfiz davası ücreti ne kadardır?, boşanmanın tanınması ve tenfizi davası için Türkiye’ye gelmem gerekir mi?…

Boşanma tanıma tenfiz davaları ile ilgili merak edilen en önemli konu bireylerin hali hazırda Türkiye’de yaşamıyor olmaları ve bu davayı nasıl açacaklarını bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Yurt dışında yaşamaya devam eden kişilerin boşanmanın tanınması ve tenfizi davası açmak için Türkiye’ye gelme zorunlulukları yoktur. Türkiye’de tutulacak olan uzman bir tanıma tenfiz avukatı ile de boşanmanın Türkiye’de tanınması ve tenfiz sağlanabilir.

Boşanma tanıma tenfiz davası açarak yabancı ülke mahkemesi kararının Türkiye’de tanınması ve tenfizini sağlamak isteyen kişilerin bu süreçte davayı açmaları gereken yer Aile Mahkemesidir. Boşanma tanıma tenfiz davası için gerekli belgelerle birlikte Aile Mahkemesine başvuru yapılabilir.

Boşanma tanıma tenfiz davası süresi, izlenilecek yola göre farklılık gösterebilmektedir. Hukuki prosedürlerin etkili işletilmesi 1 hafta ile 3 ay arasında davanın sonuçlanmasını sağlarken, bu süreci doğru yürütememek davanın 3 4 yıl sürmesine neden olacaktır. Gerekli prosedürün etkili bir şekilde işletilmesi yurtdışında boşanan eşlerin ülkemizde bulunan farklı boşanma tanıma tenfiz avukatı ile bu süreci yürütmeleri ile mümkündür. Bu noktada eşlerin ikisininde farklı avukat tutmaları gerekli prosedürün hızlı bir şekilde yapılmasına ve 1 hafta ile 3 ay arasında değişen bir sürede boşanmanın Türkiye’de tanınmasına olanak sağlar.

Boşanma tanıma tenfiz davası ücretleri de davanın açılacağı yere, gerekli belgelerin hazırlanması için ödenecek tutarlara, çeviri masraflarına, tanıma tenfiz avukatı tutulup tutulmamasına göre farklılık gösterecektir.

Boşanma Tanıma Tenfiz

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s